Vše o ofucích oken – k čemu jsou dobré a jak vybrat ty správné?

Větrání i klimatizace se sice o výměnu vzduchu dokážou postarat, úplný ideál to ale zejména při delších cestách není. Člověk prostě potřebuje jednou za čas otevřít okýnko, vyvětrat a dostat do auta trochu vzduchu čerstvého. Při rychlé cestě to ale znamená hluk a průvan, v případě deště navíc mokro i zamlžené přední sklo. Ne však s ofuky, odborněji deflektory. Tyhle, na první pohled obyčejné kusy plastu, dokážou jízdu výrazně zpříjemnit za každého počasí.

Poručíme větru dešti

Praktické ofuky čili deflektory možná mají trochu zvláštní název, fungují ale na úplně jednoduchém principu proudění – nejedná se tak o žádnou komplikovanou technologii. Svým chytrým umístěným prostě jen mění aerodynamické kontury auta a odvádí rozrážený vzduch do stran.

V praxi to znamená, že pokud okénko nebude srolováno až úplně dolů, vyhnete se průvanu i bodavým dešťovým kapkám. Spolu s větrem a deštěm navíc ofuky do jisté míry tlumí také hluk, jenž bývá ve vyšších rychlostech tím nejčastějším důvodem pro zavření okýnka. S ofuky prostě máte možnost větrat po celý rok – nehledě na venkovní podmínky a do určité míry i na rychlost.

Což ocení mimo jiné kuřáci.

A ještě jednu výhodu ofuky mají: při teplém dešti a vyšší vlhkosti je možné vyvětrat a předejít tak zamlžení skel.

Jak na výběr správných ofuků?

Pořizovat si univerzální ofuky nemá příliš smysl, jejich následné uzpůsobení je většinou řešeno dost neprakticky. Není to potřeba, na trhu dnes najdeme deflektory určené speciálně pro téměř každý model automobilu na českých silnicích. Specifické ofuky přímo na míru přitom budou na okně mnohem lépe držet. Riziko, že by třeba za jízdy odlétly, je s nimi minimální. 

Pokud znáte detaily o vašem voze (značku, model včetně roku výroby zná pravděpodobně každý majitel auta), stačí se porozhlédnout po specializovaných online obchodech. Jedním z nich je například Autodoplňky-obchod.cz, na jehož speciální stránce věnované ofukům (zde) najdete kousky přímo pro váš typ vozu.

Před nákupem je ještě dobré si rozmyslet, kde všude budou ofuky instalovány. Hlavně s dětmi a jejich zálibou v otevírání okýnek může být dobrým nápadem sáhnout po větší sadě s ofuky i pro zadní okna.

Instalace je hračka

Montáž ofuků nezabere déle než pár minut, poradit by si s ní měl v podstatě každý. Není k ní ani potřeba žádného nářadí nebo speciálních pomůcek. Stačí jen stáhnout okno do maximálně nízké polohy a zespodu nasunout ofuk do okenního rámu.

Zkontrolujte, zda všechno dobře drží a můžete vyrazit!

Jízda se správně vybraným ofukem pak bude méně hlučná, hlavně ale plná čerstvého vzduchu. A to i během deště. Jedná se tak o praktický doplněk, který ocení jak občasní, tak aktivní řidiči vyrážející na delší cesty.